Aktuality

U 13 - Messi, Kadeřábek a Němec jsou vzory Vojtěcha Gornického
U 13 - Messi, Kadeřábek a Němec jsou vzory Vojtěcha Gornického
  • 20.5.2016
Zpět na aktuality

U 13 - Messi, Kadeřábek a Němec jsou vzory Vojtěcha Gornického

Písek: Jak už jsme v týdnu informovali, ve dnech 13. - 15. května se sedm hráčů FC Písek kategorie U13 zúčastnilo mezinárodního turnaje Pfingstturnier des FC Nordost Berlin v německém Berlíně. Družstvo, které bylo složeno z fotbalistů několika českých klubů, hrálo pod hlavičkou Letní fotbalové školy Jihočeského kraje pod názvem Czech Team.

Kluci v průběhu celého turnaje podávali vynikající výkony a obsadili celkové třetí místo z dvaadvaceti účastníků, když prohráli pouze s pozdějším vítězem turnaje, týmem SC Berlín.

Od mnohých německých diváků slyšeli chválu na to, že předváděli nejhezčí fotbal na turnaji: Navíc dvanáctiletý Vojtěch Gornický z FC Písek převzal ocenění pro nejlepšího hráče turnaje.

Sestava družstva Czech Team:
Kozelka, Malý, Tipanic, Gornický, Vonášek, Polcar, Prajzler (všichni FC Písek), Brabec, Bastl (oba SK Dynamo ČB), Hák (FC MAS Táborsko), Rakušan (Tempo Praha), Homolka (FC Vysočina Jihlava). Trenéři Pavel Pulec (SK Dynamo ČB) a Radoslav Houdek (FC Písek).

Po návratu domů absolvoval Vojtěch Gornický rozhovor pro klubové stránky FC Písek.

Vojto, co vám, hráčům, ukázaly zápasy v konfrontaci s německými týmy?

"Zjistili jsme, že musíme hrát rychleji, více do těla, že musíme být více agresivní a podobně."

Co pro tebe znamená úspěch v podobě převzetí ocenění pro nejlepšího hráče turnaje?

"Když jsem byl vyhlášen nejlepším hráčem turnaje, měl jsem z toho obrovskou radost, nečekal jsem to."

Jak tuto poctu vzali ostatní kluci z týmu?

"Měli z tohoto ocenění stejnou radost jako já. Všichni mi gratulovali."

Kolik gólů jsi vstřelil na turnaji?

"Dal jsem dva góly."

Konečné třetí místo, to je velmi pěkný výsledek. Jak jste ho oslavili?

"Zakřičeli jsme si v kabině a také jsme udělali děkovačku našim příznivcům v hledišti. Při cestě domů jsme pak zastavili na dálnici nedaleko Drážďan a v místním "Mekáči" jsme společně povečeřeli. Byl to pěkný výlet. A protože jsme vyjížděli z Berlína až v půl šesté večer, tak jsme domů přijeli v neděli pozdě v noci."

Takže jsi v pondělí nešel do školy?

"Ale ano, byl jsem ve škole."

Řekni, má svůj fotbalový vzor?

"Mám. Moc se mi líbí, jak hraje argentinský fotbalista Lionel Messi. To je velká osobnost týmu Barcelony."

A kdyby jsi mohl vybrat někoho z českých hráčů, kdo by to byl?

"Bývalý sparťan Pavel Kadeřábek, který už hraje v Německu."

No, a kdybychom zůstali doma v Písku?

"Tak bych vybral Františka Němce."

Turnaj v Německu je už minulostí, o víkendu tě čeká další mistrovský zápas České ligy žáků U13. S kým se střetne tým Písku?

"V neděli doma hostíme družstvo Příbrami a chtěli bychom vyhrát."

V tabulce ligové soutěže je Písek sedmý. Je nějaká šance, že by se ještě mohl posunout o nějakou příčku výš?

"Je. Utkání s Příbramí je hodně důležité, kdybychom vyhráli, tak máme velkou šanci na to, abychom skončili na šestém místě. V dalších kolech nás čekají hratelní soupeři, se kterými bychom si měli poradit."

Obsadit konečné šesté místo, to by byl pěkný úspěch, ne?

"To určitě, protože před námi skončí jen ty nejlepší celky, jako jsou Sparta, Slavia, Plzeň, Bohemians 1905. A my bychom se umístili hned za nimi. Na podzim se nám moc nedařilo a ztratili jsme zbytečně několik bodů, ale na jaře je to úplně něco jiného. Nyní jsme třikrát za sebou zvítězili, tak snad se nám to podaří i počtvrté."

Chodíš se dívat na mistrovské zápasy třetiligového týmu Písku?

"Když zrovna někde nehrajeme, tak se chodím na utkání dívat. Letos hraje mužstvo mnohem lépe než v minulé sezóně."

V minulosti hrával fotbal tvůj otec Leoš, a velkým fanouškem kopané je i děda Ludevít Gornický. Mluvíte doma často na toto téma?

"Mluvíme. Taťka mně říká, abych hrál víc do těla, že se nemám bát chodit do soubojů. Já jsem rád, když mi řekne, co mám dělat líp, abych se neustále zlepšoval. Doma mě všichni hodně podporují, za což jsem rád. Také mi docela pomáhá, že mě taťka s dědou a bratrancem berou sebou na zápasy španělské ligy. Já hodně fandím Barceloně a Granadě, jejich hra se mně líbí. A také jezdím na utkání maďarské ligy. Musím říct, že taťka i děda s námi byli na turnaji v Berlíně a našemu týmu hodně fandili. Oba měli z našeho třetího místa i z mého ocenění velkou radost."

Na turnaji v Berlíně byl také Aleš Pavelka z FC Písek, který na adresu Vojtěcha Gornického řekl:

"Podle mého názoru byl Vojta oceněn zcela zaslouženě. Nejlepší výkon předvedl v utkání s pořádajícím celkem, ve kterém během deseti minut třikrát řádně provětral obranu soupeře a poté vstřelil nádherný gól přímo do šibenice. To byl čtvrtfinálový zápas, který jsme vyhráli 3:0 a postoupili jsme tak do semifinále. Domácí funkcionáři za mnou neustále chodili a ptali se, jak často trénujeme a podobně. Němečtí fanoušci velice chválili naši hru, což nás samozřejmě těšilo. Sám jsem byl mile překvapený, jak kluci turnaj dobře zvládli. Na turnaji nehrály top týmy, přesto měli všichni účastníci velmi dobrou kvalitu. Vojta je na tom velice dobře atleticky, takže v zápasech žákovské ligy ho využíváme všude tam, kde ho potřebujeme. Je hodně rychlý, což je jeho velká přednost. Má talent a fotbalovou budoucnost před sebou."


Text a foto: František Bořánek/FC Písek

Písecký deník mediální partner FC Písek