Historie FC Písek

První doložená zmínka o kopané v Písku se datuje rokem 1908, kdy došlo k prvnímu meziměstskému utkání Písek – Strakonice. K utkání došlo na vojenském cvičišti v Purkraticích. Toto umístění prvního hřiště bylo odrazem postoje radních a zejména školství k této hře o čemž svědčí článek v Píseckých listech z té doby: „Podívejme se dnes na děti jdoucí po ulici. Jeden kamínek nenechají bez kopnutí. A kde dvě, tři děti pohromadě hrají si, nevidíte hráti nic jiného než kopanou. Hra ta se ujala mezi naší mládeží a je jim nejmilejší zábavou. Hra je to nebezpečná, surová, divokou vášeň vzbuzující. Kopaná neušlechťuje, ale surový. To je dokázáno. Naší povinností je hru tuto z programu dětských her odstraniti, zakázati. K tomu právo máme. Rodiče budou jistě souhlasiti."

Branky byly stavěny před zápasem a po skončení se rozebíraly. Při tréninku i při zápase hlídkoval vždy jeden z hráčů, nehrozí-li nebezpečí právě ze školy.

Na jaře roku 1910 se spojil bruslařský a tenisový kroužek a 7. června výnosem místodržitelství vznikl SK Písek, v němž se soustředil i odbor kopané. První oficiální oddíl kopané a předchůdce Spartaku Písek, Jitex VTJ Písek až k dnešnímu FC Písek.

Během let se měnila i hřiště. První v Purkraticích, druhé na tržnici u nemocnice, dále vzniklo hřiště v kasárnách, V Lipách u Bartuškovi pily (dnes Peny market), na výstavišti, za lesnickou školou, fotbalová Dukla a 10. 8. 1977 dnešní FC Písek – hlavní hřiště a 26. 8. 1978 druhé.

V Písku se narodili a naučili hrát fotbal i hráči, kteří poté zamířili do větších a slavnějších mužstev. Mezi nimi Jaroslav Jiran z SK Písek přes Čechii Karlín do AC Sparta Praha; Dr. Kotrouš hrál za národní vysokoškolské mužstvo v Paříži; Jan Říha do AC Sparta Praha a reprezentace, hrál na MS 1938, člen Klubu ligových kanonýrů; Vojtěch Baloušek za 2. světové války hrál za Slovan Vídeň; Emil Svoboda do Viktorie Plzeň a dál do Sparty a reprezentace; Zdeněk Pičman do Slávie Praha (tehdy Dynamo), v Hradci Králové hrál PMEZ, reprezentoval na olympiádě v Tokiu; Jan Thorovský do Sklo-Union Teplice; Roman Vonášek v Plzni a Spartě Praha; Michal Polodna v Příbrami, Blšanech a Bohemians, Jan Zušťák v Blšanech a Příbrami, Adam Klavík v Bohemians Praha, František Němec v Dynamu Č. Budějovice, Petr Dolejš v Jihlavě a Teplicích, Štěpán Koreš ve Slavii Praha, Zlíně a dnes v Dukle Praha.

Za dlouhou dobu hraní fotbalu v Písku působila jednotlivá mužstva v různých soutěžích. Muži od župních přes krajské přebory po divize a zase zpět. Mládež až po nejvyšší republikové soutěže, poprvé dorost za 2. světové války. Dnes působí mužstvo mužů v České fotbalové lize, třetí nejvyšší soutěži ČR a mládež od U12 po U19 v nejvyšších ligových soutěžích ČR. FC Písek je držitelem licencí pro Sportovní středisko mládeže v žákovských kategoriích a Sportovního centra mládeže v dorosteneckých.

Mezi největší úspěchy klubu patří dlouhodobá účast mužů v ČFL a postupy v Poháru Fotbalové asociace, z nichž největším byla účast ve čtvrtfinále v roce 2010. V mládeži se daří každý rok obhajovat v licenčním řízení statuty středisek.

FC Písek sídlí se svými dvěma mužstvy dospělých a třinácti mládežnickými mužstvy (včetně přípravek) v moderním areálu kde jsou tři hřiště s přírodním travnatým povrchem a jedno hřiště s umělým povrchem, rehabilitační linkou a posilovnou.

Písecký deník mediální partner FC Písek