Aktuality

 - Trenér Martin Jirsa nastoupil do Regionální akademie

- Trenér Martin Jirsa nastoupil do Regionální akademie

Stejně jako fotbalisté sní o úspěšné kariéře, podobné plány mají i trenéři. Úspěšný mládežnický kouč přípravek FC Písek Martin Jirsa, který fotbalem doslova žije, nastoupil první školní den do Regionální fotbalové akademie Jihočeského kraje, která vychovává talentované hráče kategorie U14 a U15.

Martine, jak došlo k vašemu odchodu do RFA?
Začátkem srpna jsem se dozvěděl o nové pozici v Regionální fotbalové akademii (RFA) pro Jihočeský kraj. Říkal jsem si, proč bych se o to místo nepokusil trošku zabojovat. Za zkoušku nic nedám. A tak jsem kontaktoval RFA.

Lákala vás hodně tahle možnost trenérské práce?
Hned jak sem se o této možnosti trénování dozvěděl, lákalo mě to čím dál tím víc. Veškeré jednání, vystupování, trénování, přístup hráčů a vše ostatní je na profesionální úrovni. A to mě odjakživa lákalo. Byl a je to takový můj splněný sen.

Bylo výběrové řízení náročné? Čím vším jste musel projít?
Výběrové řízení proběhlo skoro jako každé jiné (úsměv). Po zaslání trenérského životopisu jsem byl, dle informací, co se ke mně doneslo, zařazen do užšího výběru. Prošel jsem si ukázkovým tréninkem a pohovorem s celým realizačním týmem RFA. Následně se mi měl „budoucí šéf“ Patrik Krabec ozvat zda ano, či ne a domluvit se popřípadě na detailech. A to se stalo.

Dá se říct, že se vám splnil jeden z trenérských snů, věnovat se mládeži profesionálně?
Určitě to byl jeden z mých snů, živit se tím, co mě baví a naplňuje celý život.
Co všechno se vám změní. Počítám, že to bude mít zásah i do osobního života?
Změní se mi úplně všechno. Od ranního brzkého stávání přes kontrolu dětí, svačinu a odpoledních trénincích na hřišti. Zásah do života to bude opravdu velký, protože po návratu z Č. Budějovic nadále pokračuji s tréninkem v FC Písek u kategorie U11 (ročník 2009), kde se jim budu snažit věnovat úplně stejně jako doposud.

Jak jste trávil prázdniny? Stačil jste si odpočinout od fotbalu?
Odpočinout si od fotbalu, já? Nikdy (smích). Dovolenou jsem skoro žádnou neměl. Dá se říct, že jsem odpočíval na hřišti. Pomáhal jsem na příměstských fotbalových táborech, které jsme pořádali v Písku. Celkově jsme měli dva turnusy. Dále jsem vypomáhal jako trenér na Letní fotbalové škole v Třeboni. Samozřejmě nesmím zapomenout na kategorie U11, U10 a U7, se kterými jsme byli na letním fotbalovém soustředění v Hartmanicích celé dva týdny. Tímto bych chtěl poděkovat za pomoc a organizaci Petrovi Houdkovi a kolegům trenérům, kteří se na tomto soustředění podíleli.

S jakým přáním odcházíte do akademie?
S přáním neodcházím žádným. Chci se zlepšovat a být k nápomoci v jakékoliv situaci a v jakémkoliv tréninku. Jak na hřišti jako trenér, tak i jako kolega ve společné kanceláři, kterou tam máme.

Můžete v kostce nastínit, jak vypadá pracovní den trenéra v akademii?
Můžu. Budíček mám nařízený každý den na 4:40, potom jedeme s kolegou Pepíkem Šáchou z Písku jedním autem do Č. Budějovic na internát, kde dohlížíme na hráče při snídani, která je od 6 hodin. Po snídaní nás čeká před internátem připravený autobus, který odváží hráče do školy na první trénink na „nultou hodinu“, která začíná v 7 hodin (kompenzace, úpolové sporty, atd.), poté mají standardní rozvrh a trenérům začíná příprava na další trénink v tělocvičně od 10 hodin, kde je především koordinace, rychlost, gymnastika. Následuje oběd, odpolední vyučování a poslední trénink, který je už venku na hřišti od 15 hodin. Konec tréninku bývá před 17 hodinou. Poté mě čeká cesta domů, popřípadě cesta na trénink v Písku.

Jak reagovali na váš odchod v FC Písek?
Tak to opravdu nevím. S panem Gornickým jsem jednal naprosto férově a o nabídce jsem ho včas informoval, a byl jsem k němu absolutně upřímný. Vždyť já skoro nikam neodcházím. Zatím. S kým jsem se setkal, tak mi to přáli a gratulovali mi ke krásnému místu v RFA.  

S trénováním benjamínků v Písku pokračujete. Jak to budete všechno stíhat?
Bohužel s trénováním nejmenších v Písku musím skončit, a to mě hrozně mrzí. Ale jak už jsem zmiňoval, u kategorie U11 (2009) dále pokračuji jako hlavní trenér. Uvidíme, jak to všechno budu stíhat, ale dám do toho všechno.

Může se do budoucna někdo z vašich svěřenců z Písku do akademie dostat?
Určitě by mohl. Trénuji hodně šikovných hráčů, na které jsem patřičně hrdý. Pokud na sobě budou nadále pracovat a neusnou na vavřínech, a já u toho nadále vydržím, rád se s nimi uvidím a naše společná cesta může dále pokračovat. Těším se.

Napsal Michal Průcha, foto Jan Škrle, FC Písek

Generální partneři

Hlavní partneři

Hlavní mediální partneři

Mediální partneři