Aktuality

Defibrilátor od Nadačního fondu je umístěn v OtavAreně
  • 21.5.2020
Zpět na aktuality

Defibrilátor od Nadačního fondu je umístěn v OtavAreně

OFS Písek obdržel od Nadačního fondu na podporu fotbalové mládeže Jihočeského kraje automatický externí defibrilátor (AED line). Přístroj sloužící k záchraně života je k dispozici na recepci hotelu OtavArena.

Nadační fond, jehož zřizovatelem je Jihočeský KFS, opatřil sedm defibrilátorů do všech jihočeských okresů. Za OFS Písek jej převzali 11. března 2020 v OtavAreně předseda Michal Řezáč a sekretářka Jarmila Hoštičková. Slavnostního předávání se zúčastnili i zástupci FC Písek, fyzioterapeutka Pavla Sajtlová a vedoucí A-týmu Miroslav Grobár. O celém projektu se zmínil předseda Jč. KFS Jan Jílek a nechyběla ani praktická ukázka obsluhy defibrilátoru.

Kvůli pandemii koronaviru nemohl dorazit na to správné místo, kde je sportoviště s velkou koncentrací osob. Městský sportovní areál byl uzavřen, takže k umístění v recepci OtavAreny došlo až na začátku května. FC Písek byl zapůjčen na základě předávacího protokolu.

K využití je také pro ostatní kluby

„Přístroj je k dispozici i okolním klubům, vždy však oproti předávacímu protokolu, který OFS vystaví,“ zdůraznil předseda OFS Písek Michal Řezáč, že defibrilátor mohou s vědomím okresního fotbalového svazu využívat při pořádání větších akcí i další oddíly z Písecka. „Velmi si vážíme této významné pomůcky, která je klíčová při záchraně lidského života a děkujeme všem, kdo se zasadili o její pořízení. Avšak doufáme, že ji nebudeme muset použít,“ tlumočila přání všech členka VV FC Písek fotbal Zdeňka Vejmělková.

„Šikovná krabička“ ovládá velké věci. Vybavena je GPS, aby ji mohli záchranáři okamžitě lokalizovat. Samotné použití zvládne každý, kdo se před příjezdem záchranářů pokusí zachránit lidský život. Automatický externí defibrilátor vede zachránce celým průběhem první pomoci, monitoruje životní funkce postiženého a mimo jiné sám vyhodnotí, zda je nutné použít elektrický výboj či nikoli. I laika dokáže navést k účinné masáži srdce.

Tak věřme, že k použití této skvělé pomůcky při záchraně lidského života nikdy nedojde…

Napsal Michal Průcha, foto FC Písek

Generální partneři

Hlavní partneři

Hlavní mediální partneři

Mediální partneři