Aktuality

U 17 - Petr Bílý: Udělali jsme progres na hřišti i mimo něj
  • 13.12.2019
Zpět na aktuality

U 17 - Petr Bílý: Udělali jsme progres na hřišti i mimo něj

Sedmnáctka FC Písek skončila po první polovině České ligy dorostu U17 na jedenácté příčce se ziskem 18 bodů, které nasbírala za šest výher na domácím trávníku. Za první polovinou soutěže jsme se ohlédli s trenérem Petrem Bílým.

Jak by jste zhodnotil podzimní výsledky a postavení svého týmu v polovině soutěže?
Tuto polovinu sezóny je třeba hodnotit ze dvou pohledů. První pohled je tabulka…, kdy se nám konec podzimní části výsledkově tolik nepovedl. Druhý pohled je, jak jsme se snažili prezentovat, a to náročným, aktivním herním stylem. Byly zápasy, kdy byla radost se na kluky dívat. Věřím, že na tuto část můžeme nahlížet s optimismem a že takto to vnímají hráči, ale i rodiče. Kluci (převážně loňská U15) si pořád zvykají na tréninkové i zápasové tempo a na náročný režim, který si tato soutěž a kategorie vyžadují. Osobně si myslím, že každý musí vnímat progres, jaký jsme tento půl rok udělali, a teď nemyslím jen na hřišti, ale i mimo něj. Podařilo se nám nastavit partu kluků, kteří na sobě chtějí pracovat a učit se. I díky tomu, že se snažíme pracovat s otevřeností a vnímání hráčova potenciálu, se začínají profilovat osobnosti, a to nejen v ročníku 2003, ale i 2004.

Co říkáte na celkový průběh soutěže a podzimní tabulce?
Odpovím trošku jinak, každý by chtěl vyhrávat, to já také a s tím jdeme do každého zápasu. Ale musíme si uvědomit, že jsme v kategorii U17 máme i hráče U16 a pro mě, jako pro trenéra této kategorie, jsou výsledky důležité, ale nejdůležitějším výsledkem je individuální rozvoj hráče jak po fotbalové, tak mentální stránce. A to tak, že „dorazové“ kluky musíme dokázat připravit na přechod do vyšší kategorie a kluky, kteří přišli z loňských žáků, připravovat na to, aby se stali lídry budoucí U17.

Jak hodnotíte jednotlivce?
V této kategorii je to trošku jako na houpačce, ale to je naprosto přirozené. Kluci si musejí chyby prožít v zápase, aby se je snažili pochopit a uvědomit si je. Někdo má ty výkyvy ve výkonech větší, někdo menší, s hráči se snažíme otevřeně hovořit o těchto herních problémech, abychom tyto otevřené nůžky dokázali co nejvíce uzavírat. Kluci se snaží vnímat své silné i slabé stránky a společně je konzultujeme.

Co vás během podzimní části nejvíce potěšilo?
Těší mě jakou kluci udržují atmosféru v kabině a to i když se třeba ke konci výsledkově tolik nedařilo. Vnímal jsem, jaká byla touha to zlomit, to musí dodat sílu každému. V neposlední řadě mě těší tréninková docházka, to je důkaz, že fotbal je baví a mají chuť dál na sobě pracovat. A to je důležité, že si nevybírají tu jednoduší a pohodlnější cestu. I když se najdou i výjimky.

Kde vás nejvíc tlačila bota?
Asi nejviditelnější problém je v zakončení. V každém zápase si dokážeme vypracovat řadu brankových příležitostí, které nedokážeme lépe vyhodnocovat pod tlakem soupeře a nebo pod všeobecným zápasovým tlakem. Druhý problém, který vnímám, je přechod v postupném útoku, ale to je ta kvalita, kterou se snažíme nahrazovat běhavostí a nasazením v zápase. Někdy se nám to povede více, někdy bohužel méně.

Kdy plánujete zahájení zimní přípravy a jak bude probíhat?
Kluci dostali individuální plány, které by si měli přes hluchý blok splnit. Oficiální příprava nám začíná 6. 1. 2020, protože jsou v týmu 2 jedenáctky, máme naplánované 2 utkání každý víkend, aby kluci dostali dostatečný herní prostor. V únoru odjedeme na soustředění s týmem mužů do Maďarska, což je spíše pro kluky taková odměna za jejich přístup. Doufám, že to pro ně může být další motivace pro jejich zlepšení už jen v tom, že uvidí, jak fungují hráči třetiligového mužstva. Jinak příprava bude probíhat standardním způsobem, kdy se pro nás nic nemění. Smyslem našeho učení je vychovat individuality, kreativní hráče a podpořit je v rozvoji samostatného rozhodování, utváření a hledání správné cesty jak v hráčském, tak mentálním zaměření.

Jak vidíte vyhlídky svého týmu v jarních bojích?
Budu rád, když se i v tabulce posuneme o nějaký ten stupínek výše. Nejdůležitější ale pro mne bude, aby se z hráčů U17 vyvíjeli fotbalisté, na které budeme moc být hrdí.
Touto cestou bych chtěl poděkovat Výkonnému výboru a trenérům za spolupráci a podporu v rozvoji hráčů U17.

Připravil: Michal Průcha, foto FC Písek 

Generální partneři

Hlavní partneři

Hlavní mediální partneři

Mediální partneři