Aktuality

Muži A - Jiří Januška přišel, viděl a dal dva góly

Muži A - Jiří Januška přišel, viděl a dal dva góly

Je mu stále ještě pouhých dvacet let, přesto má spoustu fotbalových zkušeností. Zahrál si druhou ligu a nakoukl i do české nejvyšší soutěže. Byl členem mládežnických reprezentací a se starším dorostem své Příbrami dobýval Evropu v juniorské Lize mistrů. Nyní je Jiří Januška členem třetiligového kádru FC Písek, u Otavy se rozehrává po zranění.

Měl jiné plány, dává si vždy ty nejvyšší cíle, ale zdravotní komplikace mu do cesty postavily překážku. „Než jsem si na startu přípravy zranil pravé koleno, chtěl jsem zabojovat v Příbrami o místo v základu, nebo alespoň o to, stát se stabilním článkem prvoligového A-týmu. Kvůli zranění z přípravného zápasu jsem byl ale měsíc mimo. Pak jsem hledal alternativu, kde bych mohl hrát. Písek nebyl jediná varianta, ale jsem tady," řekl Jiří Januška.

Není to úplně srovnatelná situace, ale přes Písek se do sestavy Příbrami vracel i Miroslav Slepička, který u Otavy na jaře 2015 pomáhal zachraňovat ČFL a naposledy si ve žlutomodrých barvách zahrál v listopadu 2017. „Míra má ze sebou velkou kariéru a nechtěl bych se s ním úplně porovnávat. Je to skvělý kluk a i od něho mám nějaké reference na Písek, takže mi také pomohl v rozhodování, kam jít," prozradila čerstvá posila Písku, která by však příklad ostříleného matadora ráda následovala: „To rozhodně. Jsem z Příbrami, vyrůstal jsem tam, mám tam kamarády a mám to tam rád. Priorita byla samozřejmě zůstat doma, ale po dohodě s trenérem Csaplárem bylo jasné, že pro mě v mém věku bude nejlepší, když budu někde pravidelně nastupovat a hrát. Jsem v Písku zatím na půl roku, jsem tu spokojený a v zimě se uvidí, co bude dál.“

Píseckým fanouškům se Jiří Januška poprvé představil v utkání 4. kola Fortuna ČFL proti Karlovým Varům. Úvodní pětačtyřicetiminutovku sice strávil na lavičce, po přestávce se však do děje zápasu zapsal výrazným písmem. Dal dvě branky a výrazně se tak podílel na vítězství svého nového týmu 2:1. „Je to samozřejmě super, ale to je moje práce. Přišel jsem, abych Písku pomohl a Písek pomohl mně zase se do toho dostat. Když to bude takto pokračovat a budu dávat góly, budou spokojené obě strany,“ ví cílevědomý záložník.

Nepatří mezi nejvyšší hráče na hřišti, přesto se ve své prvním píseckém vystoupení trefil hlavou, když do sítě Slavie umístil centr Aleše Hanzlíka od rohového praporku. Dává Jiří Januška góly hlavou často? „V žákovských a dorosteneckých kategoriích jsem dával góly výhradně nohou, ale v posledních dvou letech, kdy hraji dospělý fotbal, se to začíná měnit. Ve 2. lize jsem dal na podzim dva góly a oba byly hlavou, teď v třetiligové premiéře to byl jeden hlavou a druhý konečně zase nohou.“

Na trávníku působil aktivně, napadal rozehrávku soupeře a zapojoval se do hry, jakoby ho měsíční pauza vůbec nepoznamenala. „Po kondiční stránce se cítím velmi dobře, spíše se do toho potřebuji dostat herně. Jsem takový, že nemám rád, když musím někde ležet. I když máme volno, tak jdu trénovat nebo dělat něco pro sebe. Herní praxe je však něco jiného, tam je co zlepšovat,“ uzavřel hodnocení vydařeného představení Jiří Januška.

Autor: Petr Brůha