Aktuality

Pohárová vystoupení Písku: Nerozhodné osmifinále s Olomoucí bylo vrcholem. Jablonec měl namále

Pohárová vystoupení Písku: Nerozhodné osmifinále s Olomoucí bylo vrcholem. Jablonec měl namále

Domácí pohárová soutěž prošla za 27 ročníků několika názvy. Pohár ČMFS, Ondrášovka Cup, Pohár České pošty či Mol Cup. FC Písek odehrál v poháru celkem 37 zápasů s bilancí 15 výher, 9 nerozhodných výsledků, po nichž následoval penaltový rozstřel, a 13 porážek (skóre 61:54). Na ligové favority se dokázali žlutomodří několikrát vytáhnout.

Minimálně jednou do roka se mohou písečtí fanoušci těšit na fotbalový svátek. Lákadlem pro diváky jsou pohárová vystoupení s atraktivními protivníky z první ligy. Pro některé účastníky nejvyšší soutěže to mohla být jediná cesta do evropských pohárů. A jak nám praxe několikrát ukázala, většina nechtěla nic podcenit ani v Písku. K zápasu jezdili i den předem a se všemi oporami.

Průběh předchozích ročníků poháru ukázal, že o překvapení nebyla nouze. Favorit si vybral slabší den, podcenil soupeře nebo dal příležitost náhradníkům. Amatérská mužstva z nižších soutěží se dokázala vytáhnout na profesionální fotbalisty. A to většinou uprostřed týdne a po práci.

První skalp ligisty

Na podzim 2010 prošli Písečtí až do osmifinále. První výrazný skalp si Musilovi svěřenci připsali ve 2. kole s prvoligovou Příbramí. Nejenom výsledkem, ale i předvedenou hrou ze strany domácích museli být Středočeši překvapení. Všichni písečtí hráči vydali ze sebe maximum, přesto dva z nich bylo možné označit jako hlavní strůjce úspěchu. Brankář Vladan Vršecký výrazně podržel svůj celek a zastavil několik vyložených šancí soupeře, útočník Aleš Červenka po rychlé akci vstřelil vítězný gól.

Jediná trefa zápasu přišla už ve 13. minutě. „Dostal jsem perfektní přihrávku od Michala Polodny a jenom jsem se soustředil na to, abych si při zpracování neukopl míč. Pak už jsem prostě jenom vystřelil,“ vylíčil Červenka svůj šťastný okamžik. Dvaadvacetiletý gólman Vršecký udržel čisté konto. „Mančaft hrál výborně, přišlo hodně lidí, chytalo se mi dobře. Klobouk dolů před naším týmem za to, co dneska předváděl. Málokdo z třetí ligy si dovolí něco takového proti prvoligovému soupeři. Úvodní polovinu zápasu jsme prakticky odehráli v pásmu soupeře a měli čtyři nebo pět tutovek,“ pochvaloval si.

Do třetího kola a domácího střetnutí s druholigovým Třincem nastoupili Písečtí bez čtyř hráčů základní sestavy. Opory se šetřily, na lavičce zůstali sedět Zušťák, Kubiš, Linhart a Pastyrik. O vyřazení Třince se postaral osmnáctiletý dorostenec Martin Voráček. V 64. minutě se přidal k Hrbáčově trefě a zvýšil na 2:0 a v 83. minutě dal po sólu svůj druhý gól. Písek zvítězil 3:1.

Dvě plichty se Sigmou

Dlouho očekávaný první duel osmifinále Ondrášovky Cupu mezi Pískem a Sigmou Olomouc navštívily téměř dvě tisícovky diváků. Favorit vedl u Otavy již 3:1, ale slibný náskok neudržel. Domácí se nevzdali a odměnou jim byly dvě trefy v rozmezí sedmi minut. V 71. minutě snížil po Linhartově centru hlavou Kubiš. Euforii v hledišti vyvolala 78. minuta, kdy obrana Olomouce nechala volný prostor kanonýrovi Zušťákovi, který napálil skákající míč zpoza vápna přímo do šibenice Blahovy branky.

Ani v odvetě písečtí fotbalisté nezklamali a téměř celou hodinu drželi na hřišti velkého favorita bezgólovou remízu. Vedoucí gól Hanáky uklidnil, jenže obrana druhého týmu ČFL odolávala. A v 81. minutě přišel šok. Po závaru v malém vápně srovnal Kubiš a rázem bylo na hřišti pořádné horko. Přesto si už Sigma postupovou remízu vzít nenechala.

„Jeli jsme sem s velkými obavami. Po domácím pohárovém utkání jsme měli dvě porážky za sebou. Navíc Olomouc předvádí velice kvalitní dynamický ofenzivní fotbal,“ netajil písecký kouč Musil. „I proto jsme to ze začátku postavili hlavně na defenzivě a velké trpělivosti. Domácí neměli takový tlak, to až ve druhé půli, což nakonec vyústilo v branku. Ale ani pak jsme to nevzdali a vyrovnávací gól poté byl pro naše mužstvo odměnou,“ řekl k průběhu druhého dějství. „Je to trošku paradox. V poháru jsme neprohráli, přesto jsme vypadli. Ale i tak jsem spokojen,“ poznamenal Musil.

Písek po dvou remízách pouze vinou většího počtu inkasovaných branek doma vypadl s pozdějším finalistou Olomoucí. Hanáci měli i přes „povinný“ postup ke spokojenosti daleko. „Výsledek je hodně pod naše očekávání,“ hněval se kouč Zdeněk Psotka a pochválil hosty za výkon. „Už když jsme je viděli na DVD, tak jsme poznali, že je to dobré mužstvo, které má ve svém středu kvalitní zkušené fotbalisty,“ postřehl při sledování píseckého týmu. „Nedařilo se nám najít recept na soustavný tlak. To přišlo až ve druhé půli, kdy byli hráči odvážnější, hlavně ve hře jeden na jednoho. Písek měl bohužel za dva zápasy pět střel na bránu a dal z toho čtyři góly. Byl nesmírně produktivní,“ zrekapituloval Psotka.

Jablonec uspěl až po penaltách

V září 2009 měl namále Jablonec. Severočeši se změnami oproti obvyklé ligové sestavě přitom nic nepodcenili a drama si nepřipouštěli. Na jih Čech přijeli už v úterý a měli krátké soustředění. V 17. minutě si domácí Polodna poradil s Huberem i vybíhajícím Frydrychem a skóroval. Hosté vyrovnali až v 81. minutě Pavlíkem z penalty. V infarktovém závěru nastřelil Polodna břevno a po závaru a faulu brankáře zahrávali pokutový kop také domácí. Pivoňkovi ho náhradní gólman Jablonce chytil a stal se i králem rozstřelu. „Podržel nás brankař Frydrych, který nám v podstatě postup vychytal,“ uznal na tiskovce kouč Jablonce František Komňacký.

Jablonečtí favorité byli krok od šokujícího vyřazení. Historicky nejlepší střelec české ligy David Lafata se neprosadil. „Konečný výsledek proti momentálně druhému mužstvu první ligy je pro nás hodně optimistický,“ těšilo píseckého trenéra Zdeňka Starobu. „V úvodu mohl Jablonec sice rozhodnout, to se nestalo a my jsme hru vyrovnali. Při troše štěstí jsme mohli přidat i druhý gól a utkání dotáhnout k vítězství. Nakonec jsme inkasovali na 1:1 po penaltě, ale v 86. minutě jsme kopali penaltu my a mohli jsme rozhodnout. Neproměnili jsme ji, a to bylo rozhodující. Na penalty jsme vyhráli v Řevnicích, loni tady s Duklou, tentokrát to nevyšlo. Myslím, že pro diváky to bylo velice kvalitní utkání. My bereme pohár jako svátek a já jsem rád, že jsme nepropadli a odvedli asi maximum, čeho je naše mužstvo schopné," uvědomoval si Staroba.

Dlouhých patnáct let (1993 – 2008) se u Otavy čekalo, než přijede v poháru tým z elitní české soutěže. Odrazilo se to i na počtu diváků v ochozech. Po vyřazení druholigové Dukly Praha na penalty přišla na následující duel 3. kola nejvyšší návštěva – 2 150 diváků. Až po poločasové přestávce dokázali fotbalisté Teplic zlomit odpor třetiligového nováčka z Písku (vyrovnání zařídil hlavou Kosobud) a po výhře 4:1 nakonec s přehledem postoupili do dalšího kola Poháru ČMFS.

Obhájce ze Zlína nezaváhal

Roli velkého favorita naplnil v Písku Zlín (2017). Za obhajobou triumfu v MOL Cupu, která mu vynesla přímou účast ve skupině Evropské ligy, vykročil výhrou 2:0. Osmý celek třetí ligy vzdoroval „Ševcům“ téměř celý první poločas a dostal se i do několika slibných šancí. Jenže žádnou neproměnil a ve 40. minutě po Bartolomeuově přihrávce snadno doklepl míč do domácí sítě Senegalec Diop. V 58. minutě pak zvýšil z dálky Bartolomeu. Závěr zápasu a postup si už Zlín s přehledem pohlídal.

Rekordní výhru si Písek připsal v roce 2012 na divizní Doubravce (6:1), kde střelecky řádil pěti góly Voráček. Nejvyšší porážku utržil o čtyři roky později na domácím stadionu od Liberce (1:5). Slovan tehdy potvrdil vysokou kvalitu a již deset minut po přestávce zadělal na konečné skóre. Kvůli rekonstrukci hlavního hřiště byl dějištěm zápasu atletický stadion Dukly.

„Pro diváky to muselo být pěkné utkání. Viděli šest gólů a hodně šancí. My jsme dali prostor širšímu kádru. Jsem rád, že jsme pohárové utkání takto zvládli, i když nám hodně pomohly dva rychlé góly, díky kterým jsme se dostali na koně,“ hodnotil trenér Liberce Jindřich Trpišovský, který dnes sbírá vavříny se Slavií Praha.

Poslední tři souboje s prvoligovými protivníky skončily pro Písek vždy porážkou rozdílem dvou gólů. Soupeře ale náležitě potrápil.

VÝSLEDKY FC PÍSEK V DOMÁCÍM POHÁRU

2019/2020
1.kolo MFK Dobříš - FC Písek 0:2
2.kolo FC Písek - FK Teplice 1:3
Góly: 19. Kulík - 56. (pen.) P. Mareš, 70. Shejbal, 86. Moulis. Diváků: 1327.
Písek: Satrapa – Sajtl, Běloušek, Vacovský, Holý – Hajdo (70. Kubiš), Vávra (51. Ulbrich), J. Held, Kulík, Petřík (64. Hrachovec) – M. Held.

2018/2019
1.kolo FK Spartak Soběslav - FC Písek 0:3
2.kolo FC Písek - FK Dukla Praha 0:2
Góly: 25. Schranz, 38. Breda. Diváků: 1580.
Písek: Hajdušek – Hrachovec, Vacovský, Holý, Hanzlík (80. Petřík) – Voráček, J. Held, Milec, Januška (73. Benetka) – M. Held, Presl (46. Pinc).

2017/2018
1.kolo FK Zbuzany - FC Písek 2:3
2.kolo FC Písek - FK Pardubice 2:2 po prodl., penalty 5:4
Góly: 44. Voráček, 98. Froněk – 45. Kovář, 114. Surzyn.
3.kolo FC Písek - FC Fastav Zlín 0:2
Góly: 40. Diop, 58. Bartolomeu. Diváků: 1150.
Písek: Hajdušek – Běloušek, Rendla, Avdić (46. Froněk), Hanzlík - Benetka, Milec (80. Kočí), J. Held, Hrachovec (80. Presl) – M. Held, Řezáč.

2016/2017
1.kolo Sokol Sezimovo Ústí - FC Písek 0:3
2.kolo FC Písek - FK Varnsdorf 3:0
Góly: 38. a 84. Řehák, 79. Řezáč.
3.kolo FC Písek - FC Slovan Liberec 1:5
Góly: 20. Milec - 10. a 55. Markovič, 17. Da Silva, 37. Karafiát, 45.+1 Navrátil. Diváků: 500.
Písek: Rondzik - Řehák, Salašovič, Edge, Zeman, Šlehofer, Hlinka, Milec (84. J. Held), Voráček, Hrachovec (60. Grobár), Řezáč (67. M. Held).

2015/2016
1.kolo FK Slavoj Český Krumlov - FC Písek 2:2, penalty 4:2

2014/2015
2.kolo FC Písek - 1.FK Příbram 0:2
Góly: 2. Slepička, 84. Kraut.
Písek: Varyš – Sajtl, Basaraba, Rendla, Šlehofer – Nohava, Kalášek, Dolejš (82. Bakule), Šťastný – Voráček (60. Zahrádka), Němec (72. Zušťák).

2013/2014
1.kolo TJ Dražice - FC Písek 0:2
2.kolo FC Písek - SK Dynamo České Budějovice 0:1
Gól: 83. Linhart. Diváků: 780.
Písek: Satrapa – Šlehofer, Kubiš, Holub, Motejzík (46. Sajtl) - Kunc, Kalášek, Chytrý (73. Zahrádka) - Voráček, Zušťák, Klíma (66. Šťastný).

2012/2013
1.kolo SK Senco Doubravka - FC Písek 1:6
2.kolo FC Slavoj Vyšehrad - FC Písek 2:0

2011/2012
1.kolo FK Tábor - FC Písek 0:2
2.kolo FC Písek - FK Viktoria Žižkov 2:3
Góly: 13. Klavík, 73. Šlajs - 51. Folprecht, 78. Musiol, 90. (pen.) Nestorovski.

2010/2011
1.kolo FK Slavoj Český Krumlov - FC Písek 1:2
2.kolo FC Písek - 1.FK Příbram 1:0
Gól: 13. Červenka. ČK: 0:1 (93. J. Štochl). Diváků: 1350.
Písek: Vršecký – Held, Pivoňka, Skopalík, Pravda – Linhart, Mašát, Polodna, Čižikov (46. Kubiš) – Chrdle (84. Pastyrik), Červenka (67. Zušťák).
3.kolo FC Písek - FK Fotbal Třinec 3:1
Góly: 27. Hrbáč, 64. a 82. Voráček - 76. Onuchukwu. Diváků: 1170.
Písek: Vršecký – Held, Pivoňka (33. Kubiš), Skopalík, Pravda – Čižikov (46. Linhart), Mašát, Polodna, Hrbáč – Chrdle (62. Zušťák), Voráček.

Osmifinále I. FC Písek - SK Sigma Olomouc 3:3
Góly: 59. Polodna, 71. Kubiš, 78. Zušťák – 65. a 68. Ordoš, 43. Šultes. Diváků: 1980.
Písek: Vršecký – Hrbáč (38. Mich. Held), Skopalík, Pastyrik, Pravda – Malý (60. Linhart), Polodna, Mašát, Kubiš – Zušťák, Voráček (69. Červenka).

Osmifinále II. SK Sigma Olomouc - FC Písek 1:1
Góly: 52. Šultes - 81. Kubiš. ČK: 0:1 (86. Linhart). Diváků: 1023.
Písek: Bartalský - Pivoňka, Skopalík, Pastyrik (68. Polodna), Pravda (44. Mich. Held)
- Linhart, Mašát, Malý, Čižikov (54. Kubiš) - Chrdle, Voráček.

2009/2010
1.kolo Jiskra Třeboň - FC Písek 0:2
2.kolo SK Řevnice - FC Písek 0:0, penalty 2:4
3.kolo FC Písek - FK Baumit Jablonec 1:1, penalty 1:4
Góly: 17. Polodna – 82. (pen.) Pavlík. V 86. min. nedal domácí Pivoňka penaltu. Penalty v rozstřelu: Kosobud (nedali Picka a Polodna) - Pavlík, Zábojník, Valenta, Vukovič. Diváků: 1620.

2008/2009
1.kolo FK Kunice - FC Písek 1:1, penalty 3:4
2.kolo FC Písek - FK Dukla Praha 0:0, penalty 6:5
3.kolo FC Písek - FK Teplice 1:4
Góly: 22. Kosobud - 9. vlastní (Pastyrik), 58. Mareš, 66. Mahmutović, 85. Verbíř. Diváků: 2 150.

2007/2008
1.kolo FC Písek - Spartak MAS Sez. Ústí 2:0
2.kolo Jiskra Třeboň - FC Písek 3:0

2002/2003
Předkolo Sokol Kamenný Újezd - FC Písek 1:5
1.kolo FC Písek - Spartak MAS Sez. Ústí 1:3

1995/1996
Předkolo FK Vodňany - VTJ Jitex Písek 3:2

1993/1994
1.kolo TJ Netolice - FC VTJ Jitex Písek 1:4
2.kolo FC VTJ Jitex Písek - FC Bohemians Praha 0:4 (0:1)
Diváků: 450.


Připravil: Michal Průcha, foto Jan Škrle

Generální partneři

Hlavní partneři

Hlavní mediální partneři

Mediální partneři