Aktuality

David Kubiš se loučí. Klub mu poděkuje před derby
  • 25.6.2020
Zpět na aktuality

David Kubiš se loučí. Klub mu poděkuje před derby

Písecký fotbalový klub se společně s fanoušky oficiálně rozloučí před pátečním zápasem Letní ligy s Táborskem s odchovancem a dlouholetým obráncem Davidem Kubišem.

Klub i fanoušci Davidovi poděkují za odvedené služby ve žlutomodrých barvách. Jednačtyřicetiletý ostřílený obránce ale nepověsí kopačky na hřebík, v další kariéře bude pokračovat v TJ Blatná, kam čerstvě přestoupil a odehrál první přípravné utkání.

Opora zadních řad píseckého týmu se často zapojovala do útočných akcí, střelecky se prosazovala hlavně při standardkách. Do A-týmu nakoukl poprvé již v 17 letech za trenéra Jiřího Antoše v roce 1997, kdy klub vystupoval pod názvem FC VTJ Jitex Písek. Postupně se usadil v omlazené základní jedenáctce a v ročníku 2000/2001 slavil s týmem vítězství v krajském přeboru a postup do divize po pětileté odmlce.

Výkonů šikovného zadáka, který nejčastěji nastupoval na levé straně, si všiml ambiciózní třetiligový Tatran Prachatice. Pod Libínem prožil David Kubiš nejúspěšnější roky místního fotbalu. Po stříbrném umístění už Tatran nikdo nezastavil a tehdy druhý nejlepší celek Jihočeského kraje dokráčel v sezoně 2002/03 k historickému postupu do druhé ligy. V druhé nejvyšší soutěži se však udržel pouze dvě sezony. Kubiš odehrál 58 zápasů a vstřelil 3 góly.

V létě 2004 byl písecký rodák blízko k vysněnému angažmá v první lize. Drnovice se ale k němu nezachovaly zrovna férově. Na Moravě strávil tři týdny, odehrál několik přípravných zápasů a podepsal smlouvu. „Trenér mě chtěl, ale tři dny před začátkem ligy, kdy už byla podepsaná smlouva, mi řekli, že mě nechtějí a jel jsem domů. Smlouva nebyla zaregistrovaná a zkušení funkcionáři mě vypekli. Čekali do poslední chvíle, jestli jim z ostatních prvoligových mančaftů pustí někoho jiného. Počkali si a já to odskákal,“ vzpomínal Kubiš v roce 2005 v rozhovoru pro časopis Ofsajd.

V zimě 2007 se společně s Janem Zušťákem vydal zpět do mateřského Písku a podruhé s ním vyhrál krajský přebor. Vážná zranění se mu vyhýbala, výjimkou bylo divizní jaro 2008. „V zápase v Domažlicích, po zákroku hráče soupeřova mužstva, se mi obnovilo zranění kolena, praskl mi meniskus, takže jsem zbytek sezony musel vynechat,“ uvedl pro Deník, když nastal pro písecký fotbal velký okamžik.

Výboru FC Písek se podařil husarský kousek, když výměnou za divizi s Chebem získal účast v České fotbalové lize. Tu od sezony 2008/09 hraje až na jeden rok nepřetržitě dodnes. „Zprávu o tom, že naše mužstvo bude hrát ČFL, jsem přijal s radostí, to je jasné,“ říkal tehdy Kubiš, který měl z této soutěže bohaté zkušenosti. „V ČFL jsem s Tatranem odehrál tři roky a ve druhé lize dva roky. Zkušenosti z těchto soutěží nějaké mám, za což jsem velice rád. Mužstvo bylo v minulých dnech doplněno o kvalitní posily. Doufám tedy, že konečný kádr bude hrát v soutěži důstojnou roli,“ tipoval správně v horkém píseckém létě 2008.

Písek okamžitě atakoval přední příčky, postupně skončil druhý, třetí a sedmý. Následoval pád do nižších pater, který vyústil v sestup do divize. David Kubiš pomáhal k okamžitému návratu (2014), ale místo třetí ligy si na dalších pět roků vybral štaci v nižší soutěži v Rakousku.

V létě 2019 vyslyšel volání domova. „Požádali mě, zda bych se vrátil, protože je tady mladý tým. Souhlasil jsem,“ sdělil k návratu. Kondičně patřil k nejlepším, ale místa v základní sestavě se nedočkal. „Trošku mi uškodilo, že jsem odletěl na mistrovství světa v hasičském sportu a první dva zápasy podzimní sezony jsem tady nebyl. Klukům se potom začalo dařit, udělali výsledkovou šňůru. Chápu, že se nemění úspěšná sestava,“ líčil profesionální hasič, který sbíral tituly mistra světa v Číně v soutěžích „železných hasičů“.

„V srpnu se koná Mistrovství světa v Dánsku, kde chci obhájit svůj titul nebo se alespoň pokusit být na bedně. Konkurence je veliká, může se tam vyloupnout kdokoliv. Roli sehraje štěstíčko, důležité bude počasí, samozřejmě aktuální forma,“ prozradil v nedávném rozhovoru pro klubový web hlavní plán letošního roku.

Text: Michal Průcha, Ladislav Lhota, foto Jan Škrle, archiv

Generální partneři

Hlavní partneři

Hlavní mediální partneři

Mediální partneři