Písek si podle tradice na domácí půdě poradil s Motorletem. Pomohlo i štěstí

Los 8. kola Fortuna ČFL nabídl u břehu Otavy zajímavou konfrontaci sousedů v tabulce, čtvrtého Písku a pátého Motorletu Praha. Úvodní půle patřila důrazným hostům, ale skončila bez gólů. Po změně stran skórovali domácí dvakrát a připravili Středočechům první letošní porážku zvenku.

ČFL A , 8. kolo, 18. 9. 2021, 10:15 hod.
FC Písek
FK Motorlet Praha
2:0
Poločas: 0:0, Góly:47. Pineau, 75. Belej. Rozhodčí: Kolátor – Kyncl, Doubek. ŽK: 2:3 (34. Hrachovec, 64. Pravda – 18. Akosah, 53. Čepelák, 60. Hauer). Diváků: 200.
FC Písek: Satrapa – Sajtl, Běloušek (73. Mařík), K. Kulík, Kotrba – Pravda, Volf – Kalousek (83. Petr), Schramhauser (46. Pineau), Hrachovec (90. Bílý) – Belej (84. Stejskal).
FK Motorlet Praha: Mihálek – Hauer (80. Krajinský), Gilian, Čepelák (80. Rossmann) - Scharf - Akosah Bempah, Fotr, Walter (80. Filip), Rataj (58. Bitto), Dolejš (69. Nátr) - Rayan.

Hosté v úvodu hrozili z rohových kopů, ale vždycky měl poslední slovo brankář Jan Satrapa. Proti ofenzivně laděným a tvrdě hrajícím Pražanům se domácí dlouho nedokázali prosadit svojí typickou kombinační hrou. Dostali se jen k několika střeleckým pokusům z uctivé vzdálenosti. Václav Hrachovec z trestného kopu ve 22. minutě překopl branku, stejný hráč ve 38. minutě pálil vedle ze vzdálenosti zhruba dva metry před hranicí pokutového území. Vychýlenou mušku měl i Patrik Schramhauser krátce před koncem poločasu. Největší šanci první půle již ve 24. minutě promarnil hostující Dwomoh Nana Bempah Akosah, jenž v úniku obstřelil stopera Ondřeje Bělouška, ale mířil vedle levé tyče.

Zpočátku zakřiknutý písecký tým vyběhl do druhé poloviny utkání jako vyměněný. Přitom v sestavě provedli trenéři jedinou změnu, když namísto zraněného Patrika Schramhausra poslali na trávník dalšího mladíka Štěpána Pineaua. Devatenáctiletý středopolař pocházející z Prachatic již po dvou minutách na hřišti dal svůj premiérový gól ve žlutomodrém dresu. Obloukem z levé strany poslal spíše centr nežli střelu k zadní tyči, od níž se balon odrazil do sítě. „Šťastný gól domácích nás opařil. Nezvedli jsme se z toho,“ přiznal Martin Poustka, trenér Pražanů.

Šance byly na obou stranách

Další dvě obrovské šance si připsal Štěpán Pineau v 56. a 67. minutě. Nejprve po centru Františka Beleje z levé strany zmařila jeho příležitost důrazná obrana, následně po centru Marka Kalouska z opačné strany hřiště vystihl brankář Matej Mihálek hlavičkové zakončení. Vyrovnat mohla v 75. minutě izraelská posila Motorletu Ameer Rayan, ale z jasné pozice v úniku mířil tento rychlonohý hráč trestuhodně mimo branku. Další pěknou akci o chvíli později vymyslel Marek Kalousek, ale jeho centr z pravé strany znovu nezakončil hlavičkující Štěpán Pineau.

Konečnou podobu dostal výsledek v 75. minutě. Po trestném kopu Václava Hrachovce nádherně hlavou přidal druhý gól František Belej. Ještě jednou vynikl Marek Kalousek, jenž odzbrojil soupeře a dosprintoval s míčem podél zadní čáry až k brankáři Mateji Mihálikovi. Hosté v závěru vyvinuli tlak a snažili se zkorigovat výsledek, ale neprosadili se, přestože domácím již chyběl zraněný kapitán Ondřej Běloušek a obranný val Písku tvořilo nezkušené mládí. V 88. minutě však svůj tým výrazně podržel brankář Jan Satrapa, který zachránil situaci po trestném kopu hostí a především zastavil akci Ameera Rayana zavánějící skoro jasným gólem.

Co řekli trenéři?

Milan Nousek, FC Písek: První poločas se nám herně nepovedl. Měli jsme pár dobrých, ale mnohem víc horších pasáží. Chyběl nám klid, což bylo dané absencí zkušeného hráče, jakým je Štěpán Koreš. Předváděli jsme trošku hurá fotbal. Do druhé půle jsme to změnili, byť první střídání bylo vynucené. Uklidnil nás rychlý vedoucí gól a potom jsme kontrolovali hru, i když hosté si vytvořili v závěru dvě šance. Naštěstí je neproměnili, podržel nás gólman. Jsme rádi, že Motorlet zůstal podle tradice z našeho pohledu příjemným soupeřem.

Martin Poustka, FK Motorlet: Do Písku jsem přijel s tímto týmem potřetí a dnes jsme byli určitě nejblíž k bodovému zisku. Vzhledem k průběhu utkání jsem zklamaný. Myslím, že jsme tady ztratili body. Odvážíme si akorát zkaženou náladu. V úvodu jsme měli víc ze hry, vytvořili si šance a cítili, že máme zápas pod kontrolou. Po obrátce změnili domácí způsob hry a opařili nás vedoucím gólem. Neproměnili jsme stoprocentní příležitost na vyrovnání a místo toho podruhé inkasovali po chybě brankáře.