V derniéře u břehu Otavy se zrodila první výhra Písku v jarní části ČFL

Po vítězství 3:0 na hřišti pražské Admiry, které potvrdilo záchranu v soutěži, nastoupil písecký tým k domácí derniéře proti čtvrtému celku tabulky Vltavínu uvolněně a velmi rychle vedl 2:0. Hosté se však probrali z úvodní letargie a ve druhé půli dokázali vyrovnat. O prvním jarním vítězství Jihočechů na domácí půdě rozhodl v závěru šťastným gólem střídající Karel Malý.

ČFL A, 29. kolo, 2. 6. 2023, 18:00 hod.
Loko Vltavín
3:2
Poločas: 2:0, Góly: 17. Sajtl, 22. Kalousek, 86. Malý – 48. Tichý, 70. Matějka. Rozhodčí: Duda – Langmajer, Mudra. ŽK: 4:3 (45.+2 Koreš, 78. Musa, 81. Kalousek, 90.+3 Lukeš – 3. Lukavský, 81. Kokeš). Diváků: 205.
FC Písek: Satrapa (62. Lukeš) – Musa, Němeček, Vokurka – S. Novák, Mařík (77. Malý), Sajtl, Štěch (63. Bicenc) – Kalousek (89. Hendrych), Koreš – Voráček.
Loko Vltavín: Ulrich – Borkovec, Matějka, Kovernikov, Sprinz, Lukavský (10. Kokeš), Trávníček (61. Čejda), Tichý, Podzimek, Veselý (87. Klimenda), Kuchař.

Prvním dramatickým momentem se stalo nezaviněné zranění hostujícího hráče Vojtěcha Lukavského, který si na útočné polovině u postranní čáry v 11. minutě přetočil koleno, opustil hřiště na nosítkách a odvezla ho záchranka. O pět minut později mohl otevřít skóre písecký Štěpán Koreš, jenž si navlékl kapitánskou pásku namísto odpočívajícího Ondřeje Bělouška, ale jeho střela z pravé strany po přihrávce od Marka Kalouska se odrazila od zadní tyče.

Z pokračujícího závaru přesto domácí v 17. minutě vytěžili vedoucí gól. Polovysokou střelou zdálky se nádherně trefil Ondřej Sajtl. Za dalších pět minut vedli žlutomodří 2:0, když Marek Kalousek ze skrumáže v pokutovém území levačkou překonal brankáře Filipa Ulricha.

Jasná převaha a rychle vybudovaný náskok pravděpodobně ukolébaly písecké hráče. Znatelně ubrali plyn, zatímco soupeř se probral z letargie a začal přebírat iniciativu. Přesto ve 34. minutě byl domácí celek hodně blízko třetímu gólu. Po dvou za sebou jdoucích kopech od rohového praporku následovalo ještě autové vhazování, po němž se šikovně uvolnil Marek Kalousek, ale točená střela z jeho levačky zanesla míč těsně nad spojnici pravé a horní tyče.

Jan Satrapa na rozloučenou chytil penaltu

Po lehkovážném faulu Stanislava Vokurky ve 43. minutě kopali hosté penaltu, ale brankář Jan Satrapa vystihl záměr exekutora Dominika Tichého a dokázal zastavit míč směřující do levé poloviny písecké branky. Pouhé tři minuty po změně stran odčinil Dominik Tichý svoje penaltové selhání a z otočky vstřelil kontaktní gól.

Permanentní tlak Vltavínu přerušilo na chvíli střídání v domácím brankovišti. Za potlesku diváků opustil hrací plochu v 62. minutě Jan Satrapa, který se z pracovních důvodů rozhodl neprodloužit dlouholeté úspěšné angažmá a naposledy zamával tribunám. Jeho náhradník Lukeš nenavázal na vychytanou nulu z předchozího duelu s Admirou a za pouhých osm minut pobytu na trávníku se marně natahoval po střele Davida Matějky pěkně umístěné pod břevno.

Netrvalo dlouho a stoper Itopa Musa docela zavařil brankáři Lukešovi nepřesnou malou domů, ale stav zůstal nerozhodný. Následně Arťom Kovernikov z trestného kopu pálil vysoko nad píseckou branku a další příležitost Pražanů vyhlavičkoval Musa. Rozhodující moment nastal v 86. minutě. Michal Němeček křižným pasem našel na pravé straně Karla Malého, který ve sprintu z poměrně těžkého úhlu zvolil tvrdý nápřah a šťastně překonal nekoncentrovaného Filipa Ulricha.

Hosté vložili všechny síly do snahy o vyrovnání. Z velké šance v 90. minutě ale poslali míč vysoko k oblakům a nepomohli si ani dvěma rohovými kopy v nastaveném čase. „Konečně jsme udělali radost našim fanouškům,“ ulevil si trenér vítězného celku Milan Nousek ml. „První poločas nám vyšel výborně, ale potom se možná promítlo do mysli hráčů, že zbývající část utkání bude jednoduchá. Opak se stal pravdou. Protrpěli jsme si druhou půli a výsledek stanovil až v závěru Karel Malý. Takže spokojenost jenom napůl,“ hlásil kouč.