Písečtí zvládli domácí premiéru a ve 2. kole ČFL vzali tři body Robstavu

Po úvodním vystoupení na hřišti Štěchovic, kde se jim nepovedlo zastavit osmileté čekání na výhru a podlehli Povltavské FA 0:1, nastoupili žlutomodří k domácí premiéře proti favorizovanému Robstavu a přestože museli dvakrát dotahovat nepříznivý stav, brali zaslouženě tři body za bojovnost a šťastný gól v závěru.

ČFL A, 2. kolo, 12. 8. 2023, 10:15 hod.
FK Robstav
3:2
Poločas: 0:1, Góly: 51. Voráček, 72. Uher (pen.), 88. Pech - 35. Sow Ibrahima, 52. Rossmann. Rozhodčí: Coufal - Hoch, Špindlerová. ŽK: 4:3 (Arzberger, Běloušek, Belej, Sajtl - Černý, Musa, Vaněk). Diváků: 250.
FC Písek: Lerch – Sajtl, Běloušek, Bartizal, Pineau – Mařík, Vokurka, Voráček (90. Kašpar), Belej (46. Uher), Kašpírek (65. Štěch) – Arzberger (65. Pech).
FK Robstav: Kočí – Tvaroh, Brabec, Kraml (90+1. Buneš), Havel (81. Vaněk), Petr, Rossmann (81. Řezáč), Rádl, Musa, Sow (75. Černý), Šulc.

V píseckém souboru chyběl zraněný špílmachr Štěpán Koreš, hosté postrádali čtveřici hráčů základní sestavy. Navzdory tomu i skoro tropickému vedru předváděly oba týmy celých devadesát minut rychlý fotbal, který však nejednou postrádal větší přesnost ve finální fázi.

Západočeši (Robstav se přestěhoval z Přeštic do Zbůchu) vynikali bleskovým přenesením hry na útočnou polovinu a díky aktivnímu napadání již v 8. minutě otevřeli skóre. Fotbalista tmavé pleti Ndiape Ibrahima Sow skóroval do prázdné branky poté, co jeho spoluhráči velmi lacino odzbrojili Vojtěcha Bartizala, Miroslava Maříka i brankáře Tomáše Lercha.

Navýšit vedení mohli hosté ve 20. minutě. Z rychlé útočné akce po pravém křídle se ocitl v obrovské šanci Tomáš Rossmann, ale bránící hráči s dávkou štěstí na poslední chvíli odvrátili nebezpečí. S postupujícím časem přebíral iniciativu domácí tým a hrozil především akcemi vedenými po pravé straně. Centrované balony ani rohové kopy ale nevedly k zakončení.

Střídající hráči byli přínosem

Nepolevující úsilí se Jihočechům podařilo zúročit brzy po změně stran. Střídající Vladimír Uher hlavou posunul míč na Martina Voráčka, který prakticky z brankové čáry ve výskoku rovněž hlavou zařídil vyrovnání. Jenže západočeští stavaři, v jejichž sestavě nechyběl expísecký brousek Itopa Abdulrasheed Musa, okamžitě zmrazili radost domácích. Z prvního protiútoku rozebrali píseckou obranu, trefili tyč, načež Tomáš Rossmann opakovanou střelou rozvlnil síť za Lerchovými zády.

Omlazený tým od břehu Otavy hledal cestu, jak se vymanit z šoku. „Srazila nás vlastní chyba po vyrovnávacím gólu, ale kluci si dokázali uvědomit, že i za této situace mohou hrát proti soupeři, který má diametrálně odlišné ambice od těch našich,“ vyzdvihl trenér Milan Nousek přístup svých svěřenců. V 71. minutě si Martin Voráček došel pro faul do soupeřova pokutového území a Vladimír Uher z penalty nekompromisně vyrovnal.

Zkušený třicetiletý útočník (jediná výjimka mezi mladými nováčky v písecké kabině) důstojně oslavil svoji premiéru před píseckými tribunami – ke škodě dosti prořídlými – a ve svém druhém utkání na třetiligových trávnících po letním příchodu z divizních Katovic se zapsal mezi střelce. Zdařilou trefu věnoval prvorozenému synu Danielovi, který přišel na svět v týdnu před utkáním.

V poněkud nervózním závěru se výsledek mohl znovu překlopit na stranu Robstavu, ale bombu kapitána Davida Kramla v 79. minutě vytěsnil Tomáš Lerch nad břevno. Rozhodnutí přišlo dvě minuty před vypršením hrací doby. Domácí operovali na útočné polovině a další střídající hráč, dvacetiletý Adam Pech z dobrých osmnácti metrů napřáhl levačkou a dokonale překvapil Ondřeje Kočího, který se jen ohlížel za míčem letícím do pravého horního rohu jím střežené branky. „Kluci zapojení do hry ve druhé půli byli přínosem pro mužstvo. To je super,“ pochvaloval si Milan Nousek.